Czym jest bulimia?

Co to bulimia?

Bulimia (łac. bulimia nervosa) to choroba z grupy zaburzeń odżywiania charakteryzująca się objadaniem i odreagowywaniem nadmiernego spożycia pokarmu - zachowanie kompensacyjne(takie działanie ma na celu "uspokojenie sumienia", pozwala to zwalczyć poczucie winy). Sama nazwa choroby dość dobrze ją opisuje – wywodzi się z greckiego słowa bulimis oznaczającego byczy głód.

Osoby chore na bulimię miewają napady głodu, spożywają wtedy duże ilości jedzenia, nie przejmują się smakiem jedzonych potraw. Istotne jest dla nich wyłącznie zaspokojenie głodu. Po wszystkim czują się z tym źle, mając silne poczucie winy.

Odreagowanie poczucia winy może przyjmować wiele form. Chorzy na bulimię zmuszają się do wymiotów, zaczynają głodować. Nierzadkie jest wykorzystanie leków przeczyszczających i stosowanie lewatywy. Nadmierne ćwiczenia fizyczne mogą również być jednym ze sposobów kompensacji „obżarstwa”.

Bulimia występuje często u osób, od których wymaga się szczupłej sylwetki. Wygląd zewnętrzny staje się wtedy dużo ważniejszy niż zdrowie. Dotyczy to środowiska aktorskiego, tancerzy, modelek, sportowców (gimnastyka artystyczna i sportowa, łyżwiarstwo, sporty z kategoriami wagowymi). Nadmierna koncentracja na wyglądzie pojawia się też u nastolatek. Wywołana jest przez presję środowiska zewnętrznego, mediów. Czasami młode dziewczyny chcą w ten sposób przykuć uwagę własnych rodziców, którzy nie poświęcają im zbyt dużej uwagi. Ludzie w krajach wysokorozwiniętych mają dużo większy odsetek chorych niż kraje rozwijające się.

Powszechnie uważa się, że choroba dotyczy tylko kobiet. Jest to błędne przekonanie. Kobiety stanowią znaczną większość chorych na bulimię, lecz mężczyźni również chorują. Problem pojawia się głównie u osób młodych, często dorastających. Według australijskich badań dotyczyć może nawet 9% nastolatek i ponad 1% nastolatków. Z chorobą zmagają się także ludzie w średnim wieku, jednak tutaj dotyczy on znacznie mniejszej liczby osób.

Duża część chorych ma prawidłową wagę. Ich wygląd często można określić jako atrakcyjny. Problem zazwyczaj istnieje wyłącznie w wyobraźni osób chorych. Chorobie często towarzyszą dodatkowe zaburzenia psychiczne.

POLECANE